Grypa żołądkowa, jelitowa, jelitówka i inne nazwy, jednak wszystkie dotyczą tej samej dolegliwości, która spotka w trakcie rozwoju właściwie każde dziecko. Wszystkie te określenia odnoszą się do wirusowej infekcji przewodu pokarmowego spowodowanej przez wirus rota, czyli rotawirus. Jelitówka wyróżnia się wysokim poziomem zakażalności. Do jej przenoszenia się dochodzi drogą kropelkową, może zostać przetransportowana na rękach, jak również osoba chora może zarażać jeszcze zanim wystąpią u niej jakiekolwiek objawy. Zarazić można się zarówno od osoby chorej, jak i od ozdrowieńca. Z tego powodu, gdy zachoruje dziecko, zwykle te same dolegliwości występują u pozostałych członków rodziny.

Grypa jelitowa objawy

Potocznie mówimy o jelitówce, jednak lekarze określają tę jednostkę chorobową jako wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Okres inkubacji grypy żołądkowej wynosi od 1 do 3 dni. Po przedostaniu się do organizmu rotawirusów dochodzi do ich namnażania się w przewodzie pokarmowym, czego konsekwencją są uszkodzenia w obrębie jego śluzówki.

Jednym z pierwszych objawów rotawirusa jest wystąpienie gorączki, której towarzyszą bóle brzucha, gwałtowna, wręcz niekontrolowana biegunka oraz wymioty — wszystko to pojawia się nawet kilkanaście razy na dobę. Symptomy utrzymują się zwykle od 3 do 5 dni, niekiedy nieco dłużej. Jednorazowe przechorowanie wirusa nie skutkuje uzyskaniem odporności na całe życie, gdyż podobnie jak w przypadku standardowej grypy tak i przy jelitówce wirus nieustannie mutuje, pojawiają się jego nowe odmiany i szczepy, które są zdolne do wywołania choroby.

Rotawirus u dziecka — uwaga na odwodnienie!

Zakażenia rotawirusowe powodują, jak wspomnieliśmy powyżej silne biegunki i wymioty. Może to być szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, stanowi bowiem prostą drogę do groźnego dla życia odwodnienia. Starsze dzieci zrozumieją i będą spożywać duże ilości płynów — wody, która uchroni je przed szpitalem. Jednak u młodszych już dwukrotna wodnista kupka połączona z wymiotami może doprowadzić do rozwoju odwodnienia organizmu. Wówczas konieczne jest podanie płynów dożylnie i ustabilizowanie stanu dziecka. W przypadku zachorowania u dzieci przed 3 rokiem życia grypa żołądkowa najczęściej wiąże się z koniecznością hospitalizacji i jeśli nie możemy zapanować nad wymiotami i biegunką nie warto czekać tylko jak najszybciej udać się do szpitala.

Zobacz także: Szczepienie przeciwko rotawirusom – kiedy wykonujemy, czy jest skuteczne?

Dieta w jelitówce

Dieta z pewnością stanowi wyższą konieczność. Jeśli dziecko jest malutkie i nadal karmione piersią, to nie przerywa się karmienia. Maluchy powyżej 4 miesiąca, karmione sztuczną mieszanką powinny mieć pokarm lekko zagęszczany kleikiem ryżowym, który wykazuje działanie delikatnie zapierające. Można podawać dziecku gotowany ryż lub sam kleik ryżowy, marchwiankę, kleik marchwiowo-ryżowy, kisiel – wskazany jest taki przygotowany samodzielnie z mąki ziemniaczanej, gotowane lub pieczone jabłko, jagody. Starszym dzieciom nie podajemy mleka.

Konieczna wizyta u pediatry

W pewnych sytuacjach powinniśmy niezwłocznie udać się do lekarza. Przykładowo, jeśli nie ma możliwości nakłonienia dziecka do picia żadnych płynów, a pieluszka pozostaje sucha, zaś uchwycenie skóry dwoma palcami na brzuszku lub przedramieniu nie ulega natychmiastowemu wygładzeniu. W takich sytuacjach należy bez chwili zwłoki pokazać dziecko lekarzowi, gdyż świadczy to o odwodnieniu i konieczności podania kroplówki. W przypadku niemowląt konsultacja z lekarzem lub podanie kroplówki to zwykle element niezbędny. Ze starszymi dziećmi jest możliwość odczekania nieco dłuższego okresu, jednak jeśli stan nie ulega poprawie lub pogarsza się, należy bezwzględnie udać się do pediatry.

Grypa jelitowa ile trwa?

Zwykle od 3 do 5 dni, w niektórych przypadkach nieco dłużej. Jednak dziecko powinno jeść lekkostrawne posiłki jeszcze kilka dni później.

Grypa żołądkowa leczenie

Jest to choroba wirusowa i nie istnieją skuteczne leki, które doprowadziłyby do jej zwalczenia. Działanie ma więc charakter objawowy. Konieczne jest stosowanie lekkostrawnej i jednocześnie lekko zatwardzającej diety. Rodzice powinni zwrócić szczególną uwagę na kwestię nawodnienia organizmu, gdyż może bardzo szybko pojawić się znaczne odwodnienie. Poza samymi płynami i wodą można wykorzystać specjalny lek dostępny w aptece, np. orsalit, lub elektrolity, pomoże we właściwym nawodnieniu organizmu. Nie jest jednak zbyt smaczny, nawet w smakowej wersji dla najmłodszych więc niektóre dzieci mogą mieć znaczny problem z jego wypiciem.

Przy uporczywych biegunkach wykorzystuje się również smectę. Lekarze zalecają podawanie dzieciom probiotyków, które pomagają w odbudowaniu mikroflory jelitowej. Niekiedy w czasie biegunki zastosowanie znajduje węgiel leczniczy, leki o działaniu przeciwbiegunkowym, które w swoim składzie posiadają nifuroksazyd lub loperamid.

Czytaj również: Domowe sposoby na grypę jelitową u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj