Owsica jest jedną z najsilniej rozpowszechnionych chorób pasożytniczych. Zdecydowanie najczęściej na owsiki chorują dzieci, jednak może pojawić się również u osób dorosłych. Jeśli doszło do zarażenia owsikami nasze dziecko będzie rozdrażnione, będzie skarżyło się na bóle głowy, będzie również źle spało i budziło się w nocy z narzekaniem na swędzenie okolicy odbytu.

Owsiki – jak się nimi zarażamy?

Jest to choroba pasożytnicza, którą niezwykle łatwo się zarazić. Wystarczy, że nie umyjemy owoców przed zjedzeniem lub zrobimy to niedokładnie. Schorzenie może się również przenieść z rozmaitych zanieczyszczonych przedmiotów codziennego użytku, brudnych rąk, z pościeli, bielizny czy wspólnych ręczników. Bardzo często można znaleźć jaja tych pasożytów również w domowym kurzu oraz w powietrzu w pomieszczeniach, gdzie działa klimatyzacja – wówczas do zakażenia dochodzi wziewnie. Jednakże najpowszechniej do zarażenia dochodzi w piaskownicy lub na plaży.

cykl życia owsika
Cykl życia owsika (fot. Wikipedia)

Jak wyglądają te pasożyty?

Owsiki zaliczane są do pasożytów należących do grupy nicieni, mają biały kolor jednak wydają się być przeźroczyste. Zdecydowanie większe są samice, które mają około 1 centymetra długości i 4 mm szerokości, mniejszego samca raczej ciężko dostrzec nie posiadając specjalnej aparatury.

owsiki
Tak wyglądają owsiki (fot. Wikipedia)

Objawy zakażenia

Owsica objawia się przede wszystkim charakterystycznym wieczornym i nocnym świądem okolicy odbytu. Dziecku może zdarzyć się moczyć w nocy, jest marudne, nie może spać. Pojawiają się również bóle głowy czy brzucha.

Czytaj również: Owsica, czyli co dokucza, gdy dziecko ma owsiki?

Cykl rozwojowy owsików

Po przedostaniu się do organizmu dziecka owsiki przemieszczają się do jelita cienkiego, gdzie rozpoczyna się ich cykl życiowy. Następnie wędrują do jelita krętego i z niego do ślepego, gdzie rosną do osiągnięcia dojrzałej postaci. W nocy samice przemieszczają się w okolice odbytu, gdzie składają jaja – nawet 11 tysięcy za jednym razem. Wydostają się na zewnątrz i pełzają po powierzchni skóry w tej okolicy, co wywołuje u dziecka uczucie swędzenia i powoduje wzmożone drapanie się i roznoszenie pasożytów pod paznokciami. Po upływie 6 godzin larwy wykluwają się i poprzez jelito grube wracają do jamy brzusznej. Samica owsika żyje od 20 do 30 dni.

O czym trzeba pamiętać w przypadku owsicy?

  1. Dziecko musi mieć przez cały okres leczenia krótko obcięte paznokcie.
  2. Dbaj o regularne i częste mycie rąk zarówno u siebie jak i u dzieci – zawsze po powrocie do domu, po skorzystaniu z toalety i przed każdym posiłkiem.
  3. Dzieci powinno się podmywać wodą z mydłem antybakteryjnym codziennie rano i przed położeniem się spać.
  4. Uczulaj i zniechęcaj dzieci to takich rzeczy jak – oblizywanie palców i branie ich do ust, obgryzanie paznokci, trzymanie w ustach długopisów.
  5. Zabawki – w szczególności te które dzieci zabierają ze sobą na podwórko szoruj wodą z mydłem i płucz pod bieżącą wodą.
  6. Powinno się unikać spania dorosłych razem z dziećmi.
  7. Do spania nakładamy dziecku obcisłe majtki aby drapanie się było możliwie jak najbardziej utrudnione.
  8. Bieliznę osobistą należy bezwzględnie zmieniać każdego dnia.
  9. Bieliznę do spania również codziennie zakładamy nową, a tą już używaną należy wygotować.
  10. Wszystkie ręczniki i ścierki stosowane w kuchni należy każdego dnia zmieniać, gotować, prać i prasować.
  11. Mieszkanie należy bardzo dokładnie sprzątać – wszystkie podłogi oraz meble wycieramy na mokro- po zakończeniu sprzątania ścierkę należy wygotować.

Jeśli u dziecka lub jakiegokolwiek innego członka rodziny zostaną stwierdzone owsiki to kuracji na ich usunięcie muszą zostać poddani wszyscy domownicy.

Zobacz także: Domowe sposoby na owsiki u dzieci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj