Chorobydzieci.pl

10 domowych sposobów na kaszel u dzieci

Kaszlące dziecko

Kaszel u dziecka może być wyjątkowo uciążliwym objawem, szczególnie w nocy gdy, z jego powodu spać nie może ani nasza pociecha, ani my — rodzice. Jest to prawidłowy odruch fizjologiczny sprzyjający pozbywaniu się zanieczyszczeń z dróg oddechowych. Może wywoływać go katar, alergia czy nawet suche powietrze w pokoju. Przyczyny mogą być liczne. Niekiedy jednak najlepszym rozwiązaniem okazują się domowe sposoby zwalczania tej dolegliwości.

Jakie znamy domowe sposoby na kaszel u dzieci?

1. Nawilżanie powietrza – potrzebne jest szczególnie zimą. Nadmiernie suche powietrze może powodować przesuszenie śluzówek dziecka, utrudniać oddychanie i powodować kaszel. Najskuteczniejszą metodą jest korzystanie ze specjalnego urządzenia zwanego nawilżaczem powietrza, który umożliwia również pomiar i ustawienie odpowiedniego poziomu wilgotności. Można jednak zadziałać bardziej klasycznie, wieszając ceramiczny pojemnik na grzejniku lub rozwieszając w pokoju mokre ręczniki.

2. Obniżenie temperatury w pokoju – odpowiednio niższa temperatura w pokoju pomoże poradzić sobie z suchym kaszlem u dziecka. Jej przedział w granicach 17-18 stopni pozwoli na zmniejszenie obrzęku oraz podrażnień śluzówki co zmniejszy dolegliwości. Pamiętajmy jednak aby dostosować ubiór dziecka do niższej temperatury.

3. Naturalne syropy – syrop, który pomoże poradzić sobie z kaszlem u dziecka, powinien być przygotowany z naturalnych składników. Sprawdzi się miód (pamiętajmy, że wolno go podawać dopiero powyżej roku), czarny bez, młode pędy świerku czy tymianek.

4. Syrop z cebuli – jest świetny dla dzieci powyżej roku i starszych. Zawarte w cebuli olejki eteryczne powodują niszczenie wirusów oraz bakterii. Miksturę podajemy dziecku 3 razy w ciągu dnia po jednej łyżeczce. Cebule kroimy w talarki, zalewamy 2-3 łyżeczkami miodu ostawiamy w słoiku, zakręconym w ciepłe miejsce do następnego dnia. Czasem wystarczy kilka godzin, gdy jest ciepło, szybciej pojawia się sok. Syrop jest zdatny przez około dwa dni, po tym czasie trzeba przygotować nowy.

5. Oklepywanie pleców – pomoże przy mokrym kaszlu, ułatwiając odkrztuszanie. Oklepujemy raz dziennie, rano. Dziecko układamy na swoich kolanach i ręką złożoną w łódkę oklepujemy plecy przez jedną lub dwie minuty.

6. Kąp w tymianku – do codziennej kąpieli dodaj dziecku napar z ziela tymianku. Powoduje zmniejszenie objawów infekcji.

7. Miód – dzieciom powyżej roku można podawać go łyżeczką lub dodawać po trochu do ciepłego mleka, jego temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni C, bo wtedy miód traci swoje właściwości. Propolis działa kojąco na podrażnienia dróg oddechowych i pomaga leczyć kaszel.

8. Inhalacje – obecnie, u dzieci zalecane jest stosowanie inhalatora – nebulizatora, dawniej w celu inhalacji stawiało się garnek na kuchence i gotując odpowiedni napar, grało w gry planszowe z dzieckiem przy kuchennym stole, w pomieszczeniu pełnym oparów leczniczych. Niezależnie od formy, jaką wykorzystamy, mają one działanie silnie nawilżające, jak również działają leczniczo na drobne infekcje i pomagają w leczeniu poważniejszych.

9. Podawaj dużo płynów – niech dziecko pije wodę, soczki, herbatki, duża ilość płynów pomoże w osiągnięciu odpowiedniego nawilżenia błon śluzowych.

10. Podłóż dodatkową poduszkę – jeśli dziecko ma uporczywy mokry kaszel, podłóż mu pod główkę dodatkową poduszkę wyższa pozycja ułatwi oddychanie i odpoczynek.

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2017 - Chorobydzieci.pl