Chorobydzieci.pl

4 sprawdzone, domowe sposoby na owsiki u dzieci

jaja owsików
fot. Wikipedia
 • 2 lutego 2017

Owsica u dzieci zawsze wymaga podjęcia leczenia przez wszystkich domowników, a dobrze jeśli dodatkowo sytuacja zostanie zgłoszona do placówki, do której dziecko uczęszcza, aby inni rodzice mieli możliwość sprawdzenia czy choroba nie wystąpiła również u ich pociech. Dodatkowo w przedszkolach i żłobkach również powinno się wprowadzić specjalne zasady.

Najpowszechniej owsiki pojawiają się właśnie w żłobkach i przedszkolach po wakacjach, gdy dzieci spędzają dużo czasu na placach zabaw, w lasach i w innych ogólnodostępnych miejscach. Dla pracujących rodziców to z pewnością spory problem, jednak zdecydowanie lepiej jest pozostawić dziecko w domu do czasu wyleczenia. Codzienne powroty do miejsca zainfekowania nie będą korzystne, bo owsica będzie nawracać, a zarażeniem będą zagrożone inne dzieci, które do tej pory owsików nie złapały, a później mogą znów zarazić nasze dziecko i tak na okrągło. Więc z owsikami pozostajemy w domu aż zakończymy leczenie.

Domowe sposoby na owsiki u dzieci

 1. Dieta – po zdiagnozowaniu owsicy u dziecka warto nieco zmienić również jego dietę, poprzez wprowadzenie produktów, które będą pomocne w leczeniu owsików. Należą do nich : olej z dyni, suszone śliwki, kasze pełnoziarniste, sok z buraków, czosnek, warzywa strączkowe, kiszone ogórki, kiszona kapusta, chude mięso.
 2. Pasta z pestek dyni – pestki należy zmielić i wymieszać z miodem. Taką pastę podajemy dziecku, a następnie reszcie domowników po jednej łyżce stołowej każdego dnia rano na czczo. Jest to stara metoda, która miała pomóc w zwalczaniu tych robaków, gdy nie znano jeszcze leków na to schorzenie. Można natknąć się na znaczne ilości informacji mówiących o tym jak dobrze działają pestki w leczeniu owsicy u dzieci, więc mimo iż dane te nie są potwierdzone to na pewno takie działania nam nie zaszkodzą więc warto spróbować. Można również wzbogacić miksturę naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką.
 3. Zachowanie podstawowych zasad higieny – dzieci drapiąc się przenoszą pasożyty pod paznokciami, dlatego w czasie całego okresu leczenia należy pilnować aby miały je możliwie jak najkrócej obcięte. Mycie rąk powinno stać się codziennym nawykiem – zawsze po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem jak i po skorzystaniu z toalety musi stać się czymś naturalnym. Wszystkie owoce i warzywa przed zjedzeniem powinniśmy dokładnie myć.
 4. Sprzątanie – to bardzo ważna zasada. Pościel, koce, piżamy, ręczniki należy regularnie prać w 90 stopniach dla zniszczenia pasożytów. Z kolei dziecięce zabawki dezynfekujemy specjalnym płynem do czyszczenia. Powierzchnie w domu i podłogi również regularnie czyścimy, a po skończeniu pracy wygotowujemy ścierkę.

Domowe sposoby na zwalczenie owsików u dzieci będą z pewnością stanowiły doskonałe uzupełnienie zaleconej przez lekarza terapii. Mogą wspomóc jej działanie i pomóc dziecku poczuć się lepiej – warto więc z nich korzystać. Jednak jeśli zauważysz u swojej pociechy objawy owsicy koniecznie udaj się do lekarza po poradę. Terapia musi objąć wszystkich domowników i całe mieszkanie. Konieczne jest również poinformowanie placówki, do której uczęszcza dziecko oraz rodziców dzieci, które odwiedzały nas w domu.

Choroba ta może być wstydliwa jednak bardzo łatwo się nią zarazić i narażone są nią wszystkie dzieci. A holistyczne podejście i przyznanie się do choroby, może pomóc osiągnąć całkowite i trwałe wyleczenie.

Zobacz także:

3 komentarze

 1. gośka26

  no i ja bym dodała do tego lek przeciwpasożytniczy, np Pyrantelum medanę, który jest dostępny bez recepty!

 2. fiołek

  leki a nie domowe sposoby! pyrantelum medana jest przeciwpasożytniczy i bez recepty

 3. urszula

  Nie wydaje mi się, żeby domowymi sposobami można się było pozbyć owsików. Jak córka przyniosła z przedszkola owsiki, to podawałam jej zawiesinę pyrantelum i dzięki temu szybko pozbyliśmy się problemu

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl