Chorobydzieci.pl

Coraz więcej osób podaje środki nasenne małym dzieciom – rodzice opamiętajcie się!

Leki nasenne
fot. Pixabay
  • 11 lipca 2018

Lekarze zaobserwowali tendencję wzrostową w niebezpiecznej modzie, która występuje pośród młodych rodziców. Mowa tu o usypianiu swoich malutkich pociech z zastosowaniem środków o działaniu usypiającym. Specjaliści biją na alarm, niwelując swoje zmęczenie, możemy zaszkodzić dziecku.

Dawniej i dziś

Kontrowersyjne metody usypiania dzieci występowały właściwie zawsze. Jednak ewoluowały, były bowiem zależne od poziomu wiedzy medycznej i świadomości społecznej. Dawniej groźnym i bardzo niebezpiecznym sposobem, który pomagał, w uśpieniu malucha było, podawanie mu alkoholu. A w czasach średniowiecznych wykorzystywano opiaty, aby dziecko spokojnie spało. Od tych kontrowersji, które dziś przyprawiają o gęsią skórkę, odeszliśmy i doskonale zdajemy sobie sprawę z ich szkodliwości. Jednak pojawiają się nowe zagrożenia.

W zeszłym roku niemiecka minister zdrowia zwróciła uwagę, że ilość rodziców, którzy podają swoim dzieciom środki nasenne, nieustanie się powiększa. W aptekach znajdziemy zarówno środki wydawane jedynie z przepisu lekarza, na receptę, ale również takie, które jej nie wymagają i w pewnym stopniu mogą być stosowane bezkarnie.

Środki nasenne u dzieci

Lekarze zwracają uwagę, że w większości przypadków nie ma najmniejszej potrzeby podawania ich dzieciom. Prawdą jest, że proces zasypiania, usypiania małego dziecka jest burzliwy i często powoduje u rodziców rodzaj frustracji. Stanowi on jednak wynik innego rytmu snu niżeli u osoby dorosłej, ważna będzie również rutyna i trzymanie się określonych godzin. Oprócz tego większość dzieci, którym podaje się środki o działaniu nasennym, jest całkowicie zdrowa i ich nie wymaga.

Podawanie dzieciom tego rodzaju leków wynika ze stanu psycho-fizycznego rodziców, którzy są niewyspani i przemęczeni. Potrzebują ciągłego snu i wypoczynku. Jednak nie tędy droga! Podając dziecku leki nasenne może i zyskamy swoje upragnione kilka godzin ciągłego snu, ale może się to negatywnie odbić na zdrowiu naszej pociechy, dlatego takich praktyk zdecydowanie lepiej zaniechać.

Specjaliści zwracają uwagę, że środki takie mogą prowadzić do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego, jak również uszkodzeń w obrębie narządów wewnętrznych, takich jak nerki czy wątroba. Zarówno naukowcy, jak i lekarze alarmują, że konieczne jest powstrzymanie tych groźnych praktyk.

Pośród argumentów rodziców czytamy raczej usprawiedliwianie się, wymyślanie formy podania leku. Większość osób decyduje się na takie rozwiązanie, gdy nie ma już sił i nie może sobie poradzić. Z tego powodu apel lekarzy dotyczy również bliższej i dalszej rodziny, krewnych i znajomych, matek małych dzieci, które potrzebują bezpośredniej pomocy. Warto zadbać wspólnie, zamiennie o opiekę nad dzieckiem, aby rodzic mógł odpocząć i poczuć się lepiej. Wsparcie bliskich pomoże uniknąć groźnego procederu podawania dzieciom leków o działaniu nasennym.

Wiemy o rosnącej ilości przypadków w Niemczech. Ciekawe jest jednak, czy również polskim rodzicom brakuje sił i decydują się na tego rodzaju, ryzykowne rozwiązania.

Zobacz także:

Tagi:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl