Chorobydzieci.pl

Domowe sposoby na pokonanie mięczaka zakaźnego

mięczak zakaźny na pachwinie
fot. Wikipedia
  • 23 kwietnia 2017

Mięczak zakaźny jest chorobą wirusową, o podłożu zbliżonym do ospy. Jej wygląd i nazwa powodują niepokój, jednak nie jest ona taka straszna. Podjęcie właściwego leczenia z pewnością pozwoli na skuteczne pozbycie się zmian skórnych. Powinniśmy pamiętać, że są to zmiany, które łatwo mogą się rozprzestrzeniać, zajmując nowe powierzchnie skóry u osoby chorej, ale również przenosić się na innych domowników czy znajomych.

Wysoki poziom higieny w walce z mięczakiem zakaźnym

Jest to element niezwykle istotny. Do zainfekowania innej osoby może bowiem dojść poprzez korzystanie z tych samych ręczników, szlafroków czy też na basenie lub w saunie. Dlatego w okresie choroby takich miejsc należy unikać. Jeśli u dziecka zostanie stwierdzony mięczak zakaźny rodzice powinni zadbać o regularną wymianę ręczników, pościeli oraz ubrań do spania, każdego dnia powinna być również zmieniana bielizna i dokładnie prana.

Małego pacjenta należy uczulać na regularne mycie rąk, nie drapanie i nie rozdrapywanie zmian oraz nauczyć korzystania z osobnego ręcznika każdej sytuacji. Konieczne jest pozostanie w domu i unikanie przedszkola lub szkoły w trakcie leczenia, z uwagi na fakt, iż choroba może łatwo rozprzestrzenić się na inne dzieci.

Domowe i ludowe sposoby w walce z mięczakiem zakaźnym

Mięczak zakaźny jest chorobą skórną, która powinna być leczona pod kontrolą lekarza dermatologa. Jeśli zdecydujemy się na takie i rozpoczniemy przyjmowanie leków lub stosowanie jakichkolwiek maści o działaniu miejscowym to przed zastosowaniem dowolnej domowej metody należy skonsultować się ze specjalistą. Niektóre, nawet naturalne substancję, mogą bowiem wchodzić w reakcję z lekami, osłabiać ich działanie lub powodować wystąpienie działań niepożądanych lub skutków ubocznych.

Jakie znamy domowe sposoby na mięczaka zakaźnego?

1. Czosnek – można przygotować z niego maść, wystarczy obrać i przecisnąć przez praskę duży ząbek czosnku, a następnie wymieszać z niewielką ilością masła, aby uzyskać odpowiednią konsystencję. Można również nacinać ząbek i bezpośrednio smarować nim zmienione miejsce na skórze. Czosnek ma działanie antyseptyczne, wysusza i dezynfekuje zmiany na skórze.

2. Sok z glistnika – jest to trująca roślina, przy której stosowaniu należy zachować ostrożność. Smaruje się sokiem z niej jedynie zmiany skórne uważając aby nie podrażnić otaczającej skóry. Sok można wykonać samodzielnie lub nabyć w aptece.

3. Sok z liści śliwy – popularne ciemne śliwki występują dość powszechnie w naszym klimacie. Do złagodzenia zmian na skórze można wykorzystać liście drzewa. Sok należy przygotować ze świeżych liści i smarować nim zmiany na skórze w celu usunięcia, można go przechowywać w lodówce przez kilka dni.

4. Zioła – w moździerzu mieszamy 3 łyżki eukaliptusa, nagietka, krwawnika, jagód jałowca, pączki sosny oraz brzozy, kolejnym krokiem jest dokładne zmiażdżenie składników. Każdego dnia kuracji przygotowujemy wywar z mieszanki i robimy okład zmian skórnych, wskazane jest również wypijanie około pół szklanki dziennie.

5. Nalewka ziołowa – liście orzecha włoskiego, nagietek, glistnik, wymieszane w różnych proporcjach, kruszymy i umieszczamy w słoiku, następnie zalewamy większa ilością 90% alkoholu, zamykamy i ostawiamy na około 3 tygodnie. Można nią smarować bezpośrednio zmiany na skórze.

Zobacz także:

3 komentarze

  1. Gosia

    Witam, moja córka od roku ma to mięczaka od pachą. Kilka miesięcy temu przeszła ospę, kilka brodawek było zaczerwienionych, więc posmarowałam fioletem 2% i brodawki po kilku dniach smarowania zeszły. Brodawka pęka, a potem zasycha. Mniejsze od razu wysychają i znikają. Polecam wszystkim, którzy nie mogą uporać się z wirusem.

  2. Elżbieta

    Polecam SolphaDermol, bo u nas też się sprawdził. Płyn wysusza krostki, które w końcu odpadają, trwało to około miesiąca ale najważniejsze, że nie ma już śladów bo o to się najbardziej obawiałam.

  3. Marysia

    Nie wiedziałam, że to mięczak zakaźny. Z początku zignorowałam te małe krosteczki, licząc na to, że samo przejdzie. Krostki jednak swędziały i miałam wrażenie, że jest ich coraz więcej. W aptece farmaceuta powiedział, żebym odwiedziła lekarza jednocześnie polecając Solphadermol. Lekarz potwierdził, że to mięczak zakaźny i też polecił ten płyn. Po kilku dniach smarowania krostki zaczęły wysychać a po następnych kilku dniach odpadły. Uważam, że to skuteczny sposób leczenia.

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl