Jak objawiają się wrzody żołądka u dzieci?

- 12 grudnia 2017
- Choroby i dolegliwości
- brak komentarzy
Wrzody żołądka u dzieci nie stanowią powszechnej dolegliwości, ale do ich wystąpienia może dojść nawet u niemowląt. Zastosowanie odpowiedniego postępowania sprawia, że co najmniej 90% dzieci osiąga całkowite wyleczenie.
Choroba wrzodowa żołądka pojawia się jako konsekwencja wystąpienia ubytków w błonie śluzowej żołądka, dwunastnicy lub górnego odcinka przełyku. Powoduje to pojawienie się konkretnych objawów.
U niemowląt oraz małych dzieci najpowszechniej pojawia się krwawienie z układu pokarmowego. Ma ono nagły charakter, a przebieg może być ciężki. U dziecka pojawia się znaczące pogorszenie samopoczucia, silna płaczliwość, bóle brzucha, a nawet wymioty i biegunki. Najmłodsi najczęściej cierpią z powodu wtórnej choroby wrzodowej, która nie jest wywoływana przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori.
Dzieci powyżej 6 roku życia wykazują najczęściej objawy zbliżone, do tych, które obserwujemy w przypadku choroby wrzodowej u osób dorosłych. W tym wieku mamy najczęściej do czynienia z pierwotną formą choroby. Pojawiające się symptomy mogą również sugerować, że wrzody rozwinęły się w obrębie dwunastnicy lub górnego odcinka przełyku. Pojawiają się najczęściej:
- Mało charakterystyczny ból brzucha, zbliżony do tego, który występuje po jedzeniu lub np. na skutek przejedzenia,
- Nudności,
- Wymioty,
- Obniżenie apetytu,
- Wzdęcia,
- Biegunki,
- W wydzielinach z układu pokarmowego może pojawiać się krew,
- Często pojawiające się zmiany i pogorszenia nastroju.
Z pewnością objawy, jakie pojawiają się na skutek choroby wrzodowej, są na tyle silne, że nie zostaną przez rodziców zbagatelizowane. Wymagają pełnej diagnostyki i wdrożenia odpowiedniego leczenia w formie przede wszystkim antybiotykoterapii oraz probiotyku i leku obniżającego wydzielanie kwasu żołądkowego. Na pewno nie pomylimy symptomów z innymi dolegliwościami jak np. kolki czy niestrawność.