Chorobydzieci.pl

Kichanie u noworodka czy oznacza chorobę?

kichające niemowlę
fot. Pixabay

Narodziny to wielkie wydarzenie w życiu. Szczególny stres dotyczy młodych rodziców, którzy w takiej sytuacji znaleźli się po raz pierwszy. Wówczas nieustannie pojawiają się pytania. Czy robimy wszystko dobrze? Czy może trzeba jechać do lekarza? Moje dziecko dziś kilka razy kichało, czy to znaczy że jest chore?

Nie z każdą prozaiczną dolegliwością trzeba natychmiast biec do pediatry, bo paradoksalnie dopiero tam, w przychodni dziecko może złapać coś gorszego. U noworodków i małych niemowląt może zdarzyć się kichanie, które nie oznacza infekcji.

Spójrzmy na to tak. Wyobraź sobie, że powąchałeś pieprz lub wciągnąłeś nosem dużą ilość kurzu. Zaczynasz kichać, zwykle wręcz seriami i z oczu lecą łzy. Wynika to z tego, że substancje te są drażniące dla błon śluzowych nosa i nasz organizm od razu broni się kichaniem aby się ich pozbyć i oczyścić.

Podobnie jest u noworodka. Dziecko, które niedawno przyszło na świat dopiero uczy się oddychać. W maminym brzuchu ta umiejętność była zbędna. A wokół niego jest pełno najróżniejszych substancji, niekiedy zanieczyszczeń, mimo iż staramy się je chronić. Jeśli dziecko od czasu do czasu kichnie, jednak nie pojawią się jakiekolwiek inne objawy to można to uznać za objaw prawidłowy.

W ten sposób jego przewody nosowe są oczyszczane z wszędobylskich pyłków i zanieczyszczeń. A dla nas jako rodziców takie kichanie oznacza, że u dziecka pojawił się prawidłowy odruch fizjologiczny.

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl