Chorobydzieci.pl

Kleszcze – komunikat NFZ – zapobieganie i leczenie boreliozy

Kleszcze
fot. Pixabay
 • 16 maja 2018

Wiosna w pełni i coraz więcej słyszymy o rosnącej ilości kleszczy i ich ukąszeń. Nie można zapominać, że stanowią one dla człowieka duże zagrożenie, mogą powodować rozwój groźnych schorzeń, takich jak borelioza. Kleszcz wbić się w naszą i naszych dzieci skórę może właściwie wszędzie – występują one w trawach, na łąkach, w zaroślach, w lasach, a często również na palcach zabaw czy na gałęziach osiedlowych drzew. NFZ wydał komunikat, w którym informuje, w jaki sposób powinniśmy chronić się przed kleszczami, jak również o tym, co przysługuje osobom, u których dojdzie do zakażenia boreliozą.

Jak unikać ukąszenia kleszcza?

Najważniejszym elementem zabezpieczającym przed wbiciem się kleszcza w naszą skórę jest odpowiednie odzienie wierzchnie. Wychodząc z domu, powinniśmy więc we właściwy sposób ubierać siebie i nasze dzieci. Jeśli wychodzimy na spacer, zaleca się noszenie długich spodni, skarpet, pełnych butów, bluzek z długim rękawem oraz założenie czapki na głowę. W wielu przypadkach sprawdza się również stosowanie specjalnych preparatów odstraszających kleszcze.

Jeśli nawet dojdzie do ukąszenia kleszcza, konieczne jest jego odpowiednie i szybkie usunięcie. Tak więc, gdy wrócimy ze spaceru po lesie, wszyscy członkowie rodziny powinny zostać dokładnie obejrzani, na całym ciele, ze szczególnym uwzględnieniem takich okolic jak: pachy, pachwiny czy też pępek.

W sytuacji, gdy znajdziemy kleszcza, konieczne jest jego szybkie usunięcie. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie specjalnych przyrządów, które można nabyć w aptekach. Jeśli nie mamy pewności czy potrafimy we właściwy sposób pozbyć się go ze skóry lepiej nie ryzykować rozerwania i udać się na pogotowie lub do przychodni.

Jakiej pomocy udzieli lekarz POZ?

Ubezpieczenie zdrowotne z Narodowego Funduszu Zdrowia obejmuje zarówno usunięcie kleszcza, jak i podjęcie pełnej diagnostyki i leczenia, jeśli zachodzi podejrzenie Boreliozy. Samodzielne usuwanie kleszcza ze skóry swojej lub dziecka może być ryzykowne. Przychodnie dysponują niezbędnym wyposażeniem, które umożliwia wydobycie kleszcza i zdezynfekowanie miejsca, w którym się znajdował. Pielęgniarka lub lekarz POZ bez trudu pozbędą się kleszcza. Pomoc można uzyskać również w ambulatoriach nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej.

Warto jednak pamiętać, że w sprawie usunięcia kleszcza nie udajemy się na SOR czy też szpitalną izbę przyjęć. Są to miejsca, w których obsługiwani są pacjenci, wymagający pilnej pomocy. Warto więc dokładnie sprawdzić, gdzie najlepiej pojechać.

Borelioza i konieczność leczenia specjalistycznego

Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może skierować pacjenta z niepokojącymi objawami i podejrzeniem boreliozy do specjalisty, który będzie zlecał dalsze badania. Lekarz POZ nie dysponuje odpowiednimi uprawnieniami, które dawałyby mu możliwość przeprowadzenia takich badań. Najpowszechniej borelioza leczona jest przez specjalistę chorób zakaźnych, jednak chorzy trafiają również do dermatologów i neurologów. Wybór procedur i postępowania należy do lekarza kierującego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 6 listopada 2013 roku, lekarz ma możliwość zlecenia odpowiednich badań, wchodzących w skład diagnostyki boreliozy:

 • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgM (anty-B.burgdorferi IgM),
 • Borrelia burgdorferi (Lyme) IgG Przeciwciała (anty-B.burgdorferi IgG),
 • Borrelia afzelli Przeciwciała IgM,
 • Borrelia afzelli Przeciwciała IgG,
 • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgM — test potwierdzający,
 • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgG — test potwierdzający,
 • Borrelia burgdorferi (Lyme) Przeciwciała IgG/ IgM — test potwierdzający,
 • Borrelia burgdorferi (Lyme) IgG/ IgM Przeciwciała (anty-B.burgdorferi IgG/ IgM),
 • Badania metodą Test Western Blot — testy potwierdzające,
 • Borrelia Przeciwciała (całkowite),

Aby wykonać badania w ramach ubezpieczenia w Narodowym Funduszu Zdrowia, chory musi zgłosić się do odpowiedniego laboratorium, wskazanego przez lekarza zlecającego, z którym posiada on odpowiednią umowę. Po uzyskaniu wyników badań krwi lekarz specjalista określa stan pacjenta i podejmuje decyzje odnośnie do leków, jakie najlepiej zastosować w tym, konkretnym przypadku. Dostępne są antybiotyki z refundacją NFZ lub tez w formie ryczałtu, w którym pacjent opłaca 3,2 PLN do wysokości określonego limitu, istnieję również opcja odpłatności 50% do wysokości określonego limitu.

Niekiedy zachodzi konieczność leczenia boreliozy w szpitalu. Decyzję taką podejmuje lekarz. Pacjenci kierowani są zwykle na oddziały zakaźne, dermatologiczne, neurologiczne, wewnętrzne, reumatologiczne oraz geriatryczne.

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl