Chorobydzieci.pl

Liszajec pęcherzowy noworodków – wszystko co musisz wiedzieć o tej przypadłości

liszajec pęcherzowy
fot. Wikipedia

Liszajec pęcherzowy noworodków jest nie tyle chorobą co zakażeniem. Czynnikiem powodującym jest gronkowiec. To jedna z przypadłości o charakterze jatrogennym co oznacza, ze może wystąpić na skutek brudnych rąk personelu medycznego zajmującego się noworodkiem. Do jej rozwoju dochodzi zwykle w pierwszych tygodniach życia dziecka. W większości przypadków nie występują objawy ogólne.

Przyczyny liszajca pęcherzowego

Infekcja gronkowcowa skóry spowodowana przez brudne ręce personelu medycznego w szpitalu gdzie przebywa dziecko, zwykle w okresie okołoporodowym.

Objawy liszajca pęcherzowego

Objawy ogólne najczęściej nie występują, a cała dolegliwość wyróżnia się stosunkowo łagodnym przebiegiem. Na skórze dziecka pojawia się pęcherz wypełniony jasną, płynną treścią, która następnie przekształca się w ropną. Mogą one pojawiać się w różnej lokalizacji na ciele.

Diagnoza

Jeśli zmian jest dużo, zlewają się w większe skupiska lub pojawiają się powikłania konieczne jest przeprowadzenie badań bakteriologicznych zawartości pęcherza. Jednak samo podstawowe schorzenie stwierdzane jest na podstawie obrazu klinicznego.

Leczenie

Łagodny przebieg dolegliwości sprawia, ze nie wymaga ono najczęściej silnie inwazyjnego leczenia. W większości przypadków wystarczające jest leczenie miejscowe. Środki leczenia ogólnego wprowadzane są w sytuacji gdy zmiany są rozległe, uogólnione lub pomimo stosowanego leczenia nadal się rozprzestrzeniają.

Stosowane leki

Miejscowo – mupirocyna

  • Cefradyna
  • Cefadroksyl
  • Klindamycyna
  • Spiramycyna
  • Kloksacylina

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl