Chorobydzieci.pl

Ospa wietrzna – czyli wszystko o popularnej u dzieci wiatrówce

Ospa wietrzna
fot. Wikipedia

Ospę wietrzną nazywamy potocznie wiatrówką. Większość z nas uważa ją za chorobę zakaźną typową dla wieku dziecięcego i wręcz twierdzi, że dzieci powinny ją przechorować aby zmniejszyć ryzyko zarażenia i wystąpienia powikłań w wieku dorosłym.

Ospa wietrzna u dzieci

Prawdą jest, że przeszło 90% populacji ludzkiej przechodzi ospę wietrzną w wieku dziecięcym. Przebieg choroby jest bardzo indywidualny. Jednak jak zaznaczają lekarze to właśnie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zwykle chorują dość łagodnie i choroba nie stanowi dla nich większego niebezpieczeństwa jeśli jest odpowiednio leczona.

Ospa wietrzna zarażenie

Ospą wietrzną niezwykle łatwo się zarazić. Wynika to z faktu iż choroba jest przenoszona drogą kropelkową, więc wystarczy przebywanie w tym samym pomieszczeniu co osoba chora lub korzystanie z jej rzeczy. Jej okres wylęgania wynosi około 2 tygodni, co oznacza, że w tym czasie chory już zaraża mimo, że jeszcze nawet sam nie wie, że jest chory.

Objawy ospy

Ospa wietrzna to przede wszystkim podwyższona temperatura ciała oraz zmiany na skórze, które bardzo silnie swędzą. Ich pojawianie rozpoczyna się najczęściej na tułowi i z czasem rozprzestrzeniają się na całe ciało. Potrafią pojawiać się nawet w uszach lub ustach.

pęcherzyki w ospie

Pęcherzyki pojawiające się na skórze podczas ospy.

Wirus ospy

Choroba powodowana jest przez wirus ospy wietrznej VZV (Varicella Zoster Virus). Ten sam wywołuje półpasiec. Jest on niejako drugą możliwością zachorowania. Jak wiadomo po przejściu ospy nie zapadniemy na nią po raz kolejny. Jednak wirus VZV pozostaje uśpiony w naszym organizmie i w stanie obniżenia odporności w połączeniu z chorobotwórczymi drobnoustrojami oraz innymi sprzyjającymi warunkami może dojść do wystąpienia półpaśca.

wirus ospy wietrznej

Tak wygląda wirus ospy.

 

Ospa u ciężarnych kobiet

Na przebywanie z osobami chorującymi na ospę szczególnie uczula się kobiety w I trymestrze ciąży. Zachorowanie w tym okresie może doprowadzić do obumarcia płodu lub jego silnego uszkodzenia na skutek zespołu ospy wrodzonej.

Leczenie ospy

Ospę leczy się najczęściej objawowo i co niezwykle ważne, jak od dawna powtarzały nasze babcie „ospy nie wolno przeziębić” – co to oznacza w praktyce? Jeśli dziecko zachoruje na ospę unikamy przeciągów, wychodzenia na dwór w czasie leczenia i innych elementów, które mogłyby spowodować wystąpienie przeziębienia. Zbagatelizowanie tej ważnej zasady może skutkować wystąpieniem groźnych powikłań po chorobie.

W leczeniu ospy podaje się przede wszystkim leki o działaniu przeciwwirusowym oraz zbijającego gorączkę, jeśli występuje. Zmiany na skórze smaruje się punktowo specjalnym kremem i przeprowadza kąpiele, które pomagają zdezynfekować rany. W leczeniu sprawdza się wiele domowych metod. Za najważniejszy aspekt uznaje się uczulanie dzieci aby się nie drapały, gdyż mogą wówczas pozostać na skórze blizny.

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2017 - Chorobydzieci.pl