Chorobydzieci.pl

Tasiemiec, czyli co musisz wiedzieć o tej niebezpiecznej chorobie pasożytniczej

Tasiemiec
fot. Wikipedia

Tasiemiec jest schorzeniem pasożytniczym, należącym do tzw. płazińców, czyli robaków płaskich. Chorobą możemy się zarazić poprzez zjedzenie niedogotowanego mięsa lub na skutek niedostatecznej higieny osobistej. Te, które bytują w jelicie człowieka, otrzymują od nas idealne pożywienie, pod postacią strawionego pokarmu. Mają jednocześnie silnie rozbudowany układ rozrodczy, co pozwala im na składanie ogromnej ilości jaj – dochodzącej nawet do 100 tysięcy.

Tasiemiec u dzieci

U dzieci występują różne rodzaje tasiemca. Pośród najczęściej diagnozowanych znajdują się zachorowania wywołane przez:

 • Tasiemca uzbrojonego,
 • Tasiemca nieuzbrojonego,
 • Tasiemca karłowatego,
 • Bruzdogłowca szerokiego.

Budowa tasiemca

Poszczególne rodzaje tasiemca różnią się pomiędzy sobą zarówno żywicielami, jak i podstawową morfologią. Tasiemiec karłowaty osiąga długość nieprzekraczającą 10 centymetrów, natomiast bruzdogłowiec szeroki może mierzyć nawet 20 metrów. Ciało każdego tasiemca jest w sposób silnie wyróżniający, podzielone na określone człony, noszące nazwę proglotydy. W każdej z nich znajduje się pełen układ rozrodczy, co w razie rozdzielenia umożliwia dalsze rozmnażanie.

Drogi zakażenia tasiemcem

Człowiek, dziecko jest zwykle dla tasiemca żywicielem ostatecznym. Oznacza to, że w organizmie dochodzi do rozwoju dorosłych osobników oraz rozmnażających się form pasożyta. Najpowszechniej wszelkie schorzenia pasożytnicze wiążemy z niedostatecznym poziomem higieny osobistej. Jednak w przypadku tasiemca nie jest to tak oczywiste, gdyż zaniedbania związane z czystością mogą przyczynić się do zakażenia, ale nie muszą stanowić wyłącznej przyczyny. Znanych jest wiele możliwości zakażenia tasiemcem, nie bez znaczenia pozostaje rodzaj, tych robaków płaskich, gdyż mogą one występować w różnych pokarmach.

 • Mięso wołowe może zawierać tasiemca nieuzbrojonego,
 • Mięso rybie może zawierać bruzdogłowca szerokiego,
 • Mięso wieprzowe (również dzika) może zawierać tasiemca uzbrojonego.

Jeśli chodzi o zakażenie poprzez mięso, to może do niego dojść jedynie w sytuacji, gdy zjedzone zostanie w postaci surowej lub niedogotowanej. Przeprowadzenie odpowiedniej obróbki termicznej zabija wszelkie larwy tasiemca. Nie ma więc obawy, że przy zwykłym obiedzie doprowadzimy do zarażenia dziecka tasiemczycą.

W sporadycznych przypadkach człowiek może się również stać żywicielem pośrednim tasiemca. W takiej sytuacji mówimy o chorobie o nazwie wągrzyca. Pasożyt zagnieżdża się wówczas w takich narządach jak serce, mózg czy gałka oczna. Taka postać choroby może być bardzo niebezpieczna. Występuje w sytuacji, gdy dojdzie do zakażenia organizmu jajami tasiemca. Mogą one występować na nieodpowiednio umytych produktach spożywczych. Jeśli dziecko, które wydali pasożyta z organizmu, nie umyje rąk po defekacji, może doprowadzić do samozakażenia wągrzycą. W odchodach będą znajdowały się również jaja, które mogą przedostać się do ustroju drogą fekalno-oralną.

Jak objawia się tasiemczyca u dziecka?

Jeśli w organizmie dziecka występuje stosunkowo niewielka ilość pasożytów możliwe, że nie będą dostrzegalne żadne nieprawidłowości. Tasiemce jednak będą się namnażać, korzystając z pokarmu, jaki spożywa dziecko, wówczas może dojść do wystąpienia mało charakterystycznych objawów chorobowych.

 • Bóle głowy,
 • Nudności,
 • Bóle brzucha,
 • Problemy z nauką oraz koncentracją,
 • Spadek apetytu, lub w rzadszych przypadkach znaczące jego nasilenie,
 • Biegunki,
 • Spadek masy ciała.

Tasiemiec, który umiejscawia się w przewodzie pokarmowym dziecka, nieustannie produkuje antygeny, które są obce dla ludzkiego układu odpornościowego. Powoduje to, że często pierwszymi objawami tasiemczycy u dziecka, są symptomy typowo alergiczne, jak silna wysypka na skórze.

W sytuacji, gdy dojdzie do zainfekowania jajami tasiemca i człowiek stanie się żywicielem pośrednim tasiemca uzbrojonego, występują odmienne objawy, uzależnione od zajętego narządu.

 • Zagnieżdżenie się tasiemca w mięśniu sercowym może wywoływać zaburzenia rytmu serca,
 • Zagnieżdżenie się tasiemca w mózgu może powodować drgawki,
 • Zagnieżdżenie się tasiemca w gałce ocznej może wywołać zaburzenia widzenia.

Niekiedy u dziecka zarażonego tasiemczycą, obserwuje się znaczną ospałość oraz chroniczne zmęczenie, dodatkowo powłoki skórne mogą być bardzo blade. Są to symptomy wskazujące na anemię. Najczęściej pojawia się w wyniku zakażenia bruzdogłowcem szerokim, który do rozwoju potrzebuje wysokich dawek witaminy B12 i pobiera ją z ustroju i pokarmu dziecka, w konsekwencji u dziecka występuje niedobór i niedokrwistość.

Jak diagnozuje się tasiemca u dziecka?

W niektórych sytuacjach już rodzice mogą z dużym prawdopodobieństwem postawić rozpoznanie tasiemczycy u dziecka. W kale chorego występują bowiem wyraźne proglotydy, czyli fragmenty pasożyta, które są wydalane.

Dokładana diagnostyka opiera się o badanie kału. W pierwszej kolejności należy skupić się na samej obecności pasożytów, a następnie określić ich rodzaj, dla wdrożenia lepszej formy leczenia. Jeśli pasożyt umiejscowił się poza przewodem pokarmowym, to w celu jego stwierdzenia konieczne jest przeprowadzenie badań obrazowych, takich jak tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.

Tasiemiec – leczenie u dzieci

Leczenie tasiemczycy u dzieci opiera się głównie na podawaniu środków farmakologicznych. Obecnie najpowszechniej stosuje się lek o nawie prazykwantel – najczęściej wyleczenie osiąga się po przyjęciu jednej dawki preparatu.

Trudniejszym zadaniem jest wyleczenie wągrzycy. W takiej sytuacji konieczne jest przyjmowanie prazykwantelu lub albendazolu nawet przez kilkanaście dni. W leczeniu uzupełniającym stosuje się steroidy.

Profilaktyka

Leczenie tasiemczycy, po jej wykryciu jest bardzo ważną kwestią. Konieczne jest jednak również odpowiednie zapobieganie chorobie. Pamiętajmy, aby myć jedzenie przed podaniem go dziecku i nauczmy swoje pociechy mycia rąk przed posiłkiem, po powrocie z podwórka, czy po skorzystaniu z toalety. Dbajmy, aby mięso, jakie podajemy, było zawsze odpowiednio wysmażone, gdyż niebezpieczeństwo kryje się w surowym lub niedogotowanym. Jeśli lubimy jeść dziczyznę i często gości w naszym domu, wybierajmy jedynie takie mięso, które było poddane badaniom na obecność pasożytów.

Zobacz także:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl