Chorobydzieci.pl

Zniesienie opłat dla rodziców za nocowanie z dzieckiem w szpitalu, jeszcze w tym roku

opłaty za szpital
fot. Pixabay
  • 9 kwietnia 2018

W mediach pojawiły się doniesienia, że Ministerstwo Zdrowia podjęło pracę nad znowelizowaniem obowiązującej ustawy dotyczącej praw pacjenta oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Celem prowadzonych działań jest doprowadzenie do tego, aby szpitale i placówki medyczne nie miały możliwości pobierania opłat od rodziców za nocowanie przy łóżku chorego dziecka. Niestety w wielu polskich szpitalach konieczne było uiszczanie opłat. Często sięgały one kilkudziesięciu złotych za dobę. Płaciliśmy za parking, szatnię, a nawet krzesło czy materac na podłodze.

Rodzice niepełnoletnich dzieci zwykle, gdy te chorują w celu zapewnienia maluchom komfortu psychicznego decydują się na pozostanie na oddziale szpitalnym razem z nim. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego, bo dziecko jest spokojniejsze i szybciej wraca do zdrowia. Jednak taki pobyt był zwykle bardzo trudny dla rodziców.

Na większości oddziałów przez cały dzień siedzi się przy dziecku na drewnianym krześle, za które niejednokrotnie trzeba zapłacić dobową opłatę. Aby pozostać w placówce na noc wymagano pozostawienia odzieży w szatni i zapłacenia za udostępnieni materaca. Wszystko razem zbierało się w niezłą sumkę w czasie kilkudniowego pobytu.

Rodzice są na nie!

Na wielu forach, gdzie wypowiadają się rodzice, od dawna można było dostrzec, że są oni przeciwni takim praktykom i uważają, że powinny zostać całkowicie zniesione dla dobra małych pacjentów i zapewnienia minimalnego komfortu opiekunom.

Liczne organizacje pacjentów od bardzo dawna podejmowały batalie w celu zniesienia opłat, jakie naliczane są dorosłym opiekunom w czasie pobytu na oddziałach dziecięcych ze swoją pociechą. Prośba o zniesienie tych płatności wpłynęła w lutym 2017 roku do ówczesnego Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła ze strony Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka.

Wypowiedź Rzecznika sugerowała, że liczne placówki i szpitale celowo zawyżają opłaty, pobierając sumy znacznie większe od ponoszonych kosztów. Często koniecznością było uiszczenie od kilku do kilkunastu złotych za dobę.

Dobre zmiany?

Zgodnie z informacjami, jakie zostały opublikowane przez Rzeczpospolitą nowe rozporządzenia ma wejść w życie już za trzy miesiące. Zgodnie z jego treścią w szpitalach mają zostać zagwarantowane dodatkowe łóżka dla rodziców na salach małych pacjentów lub też osobne pomieszczenia, całkowicie bezpłatne, w których nocować będą mogli rodzice i opiekunowie niepełnoletnich pacjentów.

Zgodnie z założeniami opłaty pobierane będą jedynie za posiłki oraz ewentualnie pojedyncze sale, jeśli rodzice nie będą chcieli korzystać z opcji dostępnych za darmo.

Zobacz także:

Tagi:

Napisz komentarz

Twój adres email nie będzie widoczny.

© Copyright 2018 - Chorobydzieci.pl